1387/03/03
جمعه 3 خرداد
نوشته شده توسط جام جم فلسفه در ساعت 12:21

جمعه 3 خرداد · از یادداشت های وبلاگی درباره ملکیان

از بین تمامی آدم هایی که در فضای اندیشه ایران حرف میزنند با وجود علاقه زیادم به سروش و بابک احمدی و فرهادپور اما به شخصه بیشترین احساس همذات پنداری را با "مصطفی ملکیان " دارم ، کسی که حالا اینقدر بزرگ شده که دیگر گروه فلسفه دانشگاه تهران و هیچ استادی نمیتواند نادیده اش بگیرد

  · منابع فلسفه تعلیم و تربیت

فهرستی که ملاحظه می‌کنید مجموعه کتاب‌هایی است که در حوزه‌ی فلسفه تعلیم و تربیت به زبان فارسی تا کنون منتشر شده‌اند. در تهیه‌ی این فهرست سعی شده است تا فقط به مجموعه کتاب‌هایی اشاره شود که در این حوزه‌ی علمی به‌طور خاص وجود دارند؛ یعنی کتاب‌های مربوط به فلسفه، سیر آرای تربیتی (در غرب، شرق و ایران) و نیز کتاب‌های تربیت دینی و اسلامی در این مجموعه فهرست نشده‌اند.

 · تأملى در مورد نسبت و جایگاه اخلاق در فلسفه دکارت

سهم دکارت در فلسفه اخلاق چندان شناخته شده نیست؛ برخى بر این گمان اند که تمرکز انحصارى وى بر مابعدالطبیعه (متافیزیک) و معرفت شناسى و نپرداختن به فلسفه اخلاق و فلسفه سیاسى ضعفى بنیادى در کارهاى وى به شمار مى رود، اما چنین انتقادهایى در حقیقت از فهم نادرست و ناقص چارچوب وسیع فکرى و فلسفى دکارت ناشى مى شود. در آثار مختلف دکارت و بویژه در نخستین نوشته هاى او مى توان شواهدى یافت که دال بر توجه وى به اهمیت عملى فلسفه است.

 ·  گفت‌وگو با دکتر کریم مجتهدی،

سال هاست که دکتر مجتهدی را می‌شناسیم. به واسطه کارهای ارزشمندی که انجام داده، به واسطه برخورد که با جوانان دارد و اینکه با صداقت همه جا درد جامعه ما را به زبان می آورد و آن را »عدم تفکر « می‌نامد

 

 ·  داستایفسکی از منظر فلسفی بررسی می‌شود

در نشست هفتگی شهرکتاب که در روز سه‌شنبه هفتم خرداد برگزار می‌شود دکتر کریم مجتهدی به بررسی آثار و افکار داستایفسکی می‌پردازد.

 

  · بررسی‌ مفهوم‌ مدرنیته‌ از دیدگاه‌ هابرماس

اگر زمانی‌ آسمان‌ و آنچه‌ در آن‌ می‌گذشت‌ به‌ معمای‌ بزرگ‌ زندگی‌ بشر و محور رایزنیها و محرک‌ تخیلات‌ و ریشه‌ی‌ اسطوره‌زایی‌هایش‌ بود امروز زمین‌ و آنچه‌ در آن‌ می‌گذرد و گذشته‌ است‌ یعنی‌ تجربه‌ی‌ مدرنیته‌ چنین‌ نقشی‌ را یافته‌ و به‌ معمای‌ بزرگ‌ و پیچیده‌یی‌ بدل‌ گشته‌ که‌ دیگر حتی‌ توافق‌ جمعی‌ بر سر ارائه‌ و اراده‌ی‌ یک‌ معنای‌ مشترک‌ از آن‌ امری‌ دشوار شده‌ است.در نوشتار زیر مفهوم‌ مدرنیته‌ از دیدگاه‌ هابرماس‌ اندیشمند برجسته‌ی‌ قرن‌ حاضر و جایگاه‌ و وضعیت‌ فعلی‌ آن‌ بررسی‌ خواهد شد. 

 · دانلود کتاب: Ethics without Ontology

 

 · دانلود کتاب: Revolutions in Mathematics

 

 · روانشناسی دین پیونددهنده دانشهای روانشناختی و دین پژوهانه است

عصر دیروز در نشست نقد و بررسی کتاب «روانشناسی دین» نوشته دیوید ولف به ترجمه دکتر محمد دهقانی که در انتشارات کتاب روشن برگزار شد، استاد مصطفی ملکیان،‌ نویسنده و پژوهشگر برجسته کشور به بحث پیرامون روانشناسی دین و کتاب ولف پرداخت.

 

 · در دشواری و آسانی فلسفه خواندن

این نوشته حاصل تاملات من در این باره است . به طور مطلق نمی توان گفت فلسفه دشوار است یا آسان . اگر کسی که خواهان خواندن فلسفه است آن را روشمند بخواند آسان است اما اگر کسی جویای تفنن در فلسفه باشد و به قول دوستی فقط بخواهد به کتاب های فلسفی نوک بزند ، البته فهم فلسفه برایش دشوار می شود .

script language="JavaScript" src="http://feed2js.org//feed2js.php?src=http%3A%2F%2Fwww.philnama.com%2Findex.php%3Foption%3Dcom_rss%26feed%3DRSS2.0%26no_html%3D1&chan=y&desc=1&targ=y&utf=y" type="text/javascript">