1387/03/09
پنجشنبه ۹ خرداد
نوشته شده توسط جام جم فلسفه در ساعت 00:47

پنجشنبه ۹ خردادمسائل مرتبط با مجازات اعدام شاید از مهجورترین مسائل اخلاقی در جامعه ما بشمار رود. در حالیکه بحث از حوزه خصوصی ، آزادی بیان ، آزادی مذهب و تکثر شیوه های زندگی و سایر مسائلی که کم و بیش با فلسفه لیبرال مرتبط است در مرکز بحثهای روزمره و سیاسی ـ اجتماعی ما قرار دارد ، بحث اعدام هیچگاه مورد توجه قرار نمی گیرد. حداکثر بحثی هم در مورد مجازات اعدام دیده می شود بحث از عادلانه بودن مجازات اعدام برای یک شخص و مورد خاص است.(ادامه)
 
 
 
 · هگل و مدرنیته! (چکیده) - سید مهدی دهاقین

هگل سه مرتبه برای شناخت هستی مطرح میکند که طی آن انسان در این چگالی از سطح به عمق رفته و با روح مطلق اتحاد برقرار میکند. این سه مرتبه عبارتند از: هنر، دین وفلسفه...(ادامه)

 

 

 · کریم مجتهدی: روانشناسی شخصیت‌های داستایفسکی بر محور «وجدان» است

داستایفسکی بزرگترین رمان‌نویس عالم است. اگر در روسیه تولستوی را بزرگ می‌دانند، اگر تورگینف را بزرگ می‌دانند یا نویسندگان دیگری را بزرگ می‌دانند، به حق داستایفسکی از همه‌شان بزرگتر است. برای اینکه او در واقع به یک معنا رمان‌نویس نیست. آنچه که در آثار داستایفسکی رخ می‌دهد هجوم خود این قهرمان‌ها است. قهرمان‌های آثار داستایفسکی واقعا زنده هستن...(ادامه)

 

 

 ·چالشی با مکتب پدیدار جانبی 

با مکتب پدیدار جانبی این احساس در شما ایجاد می‌شود گویی حالات ذهنی شما تفاوت علّی متفاوتی را به وجود می‌آورد و این کاملاً با حقیقت مکتب پدیدارگرایی جانبی سازگار است.  در مورد تصمیم‌گیری در این باره که به هیولایی برسید که در نتیجه خواهید رسید شما این احساس متمایز را دارید که تصمیم شما باعث رسیدن‌تان بوده است.(ادامه)

 

 

 ·  تسلیم شدن فلسفه یونان

پیروان افلاطون بودند که حمله به فلسفه مابعدالطبیعه را دنبال کردند . آرکسیلائوس ، که در سال 269 رئیس «آکادمی متوسطه» شد ، نظر افلاطون را در رد دانش حسی به همان اندازه پورهون مورد شک قرارداد ؛ شاید هم تحت تاثیر او قرار گرفته بود .(ادامه)

 

 

 ·لیبرالیسم غرب، ظهور و سقوط - آنتونی آربلاست

لوتر:هنگامی که کشیشی کشته می شود،سراسر کشور از انجام مراسم مذهی منع می گردند، چرا وقتی که دهقانی به قنل می رسد چنین نکنیم....(ادامه)

 

 

 
 
 

ملاتی که بیان کننده­ی افکار هستند (بیان کننده­ی گرایش­های گزاره­ای هستند) حیث معنایی دارند، یعنی شرایط لازم متن­های مصداقی را برآورده نمی­کنند. (توضیح: درباره­ی اینکه متن­های مربوط به همه­ی انواع افکار غیر مصداقی هستند توافق وجود ندارد.)برای اینکه یک متن مصداقی باشد لازم است دو شرط زیر را برآورده کند(ادامه)

 

 

 

 ·کیرکگور - علی رضا آزاد

کسانی مانند کیرکگور هرچند در میان متفکرین مشرق زمین کم نیستند اما جزء تک مضراب نوازان مغرب زمینند. البته همین تک مضراب های او، سر آغاز پیش درآمد تصنیف اگزیستانسیالیسم و چهار مضراب پدیدارشناسی در برابر هژمونی سمفونی هگلیسم شد.(ادامه)

 

 

 

 ·دفاع از فلسفه - فلسفه علم

فلسفه‌‌ی علم نسبت به بسیاری از شاخه‌هایِ دیگرِ فلسفه بسیار تازه و جوان است. اگر برخی از اظهارِ نظرهایِ ارسطو، فرانسیس بیکن، و تعدادِ اندک‌شماری از متفکرانِ قرنِ نوزدهم مانندِ جان استوارت میل، هیوئل، و هرشل را استثنا کنیم، بحث‌هایِ جدی، متمرکز و مفصل در این‌باره اولین‌بار در قرنِ بیستم و توسطِ پوزیتیویست‌هایِ منطقی گسترش داده شد(ادامه)

 

 

 

 ·فهم همدلانه روای- بسیار مختصر

 با رد دوگانگی بین شاکله های مفهومی و محتوای تجربی ، می توانیم به بررسی های تطبیقی امیدوار باشیم، این به این معناست که به علت ناموجه بودن مساله در «شاکله های مفهومی کاملا متفاوت» می توانیم با فهم همدلانه و با سعی و تلاش در تعبیر منسجم نظام باورها، این امور را به ساحت فهم خویش در آوریم (ادامه)

 

 

 

 ·عقل در حکمت مشاء

 کتاب عقل در حکمت مشاء از ابن‌سینا تا ارسطو تالیف دکتر علی‌مراد داودی از سوی انتشارات حکمت منتشر شد(ادامه)

 

 

 · نشانه شناسى - معرفی کتاب- نوشته:پى یر گیرو

نشانه شناسى علمى است که به مطالعه نظام هاى نشانه اى نظیر زبان ها، رمزگان، نظام هاى علامتى و غیره مى پردازد. بر اساس این تعریف، زبان بخشى از نشانه شناسى است.(ادامه)

 

 

 ·دیلتای با ترجمه صانعی 

 دکتر منوچهر صانعی دره‌بیدی به‌زودی جلد اول آثار دیلتای؛ فیلسوف نئوکانتی آلمانی را توسط نشر ققنوس ارائه خواهد کرد(ادامه)

script language="JavaScript" src="http://feed2js.org//feed2js.php?src=http%3A%2F%2Fwww.philnama.com%2Findex.php%3Foption%3Dcom_rss%26feed%3DRSS2.0%26no_html%3D1&chan=y&desc=1&targ=y&utf=y" type="text/javascript">