1387/04/06
پنجشنبه ۶ تیر
نوشته شده توسط جام جم فلسفه در ساعت 08:42

پنجشنبه ۶تیر


با عرض پوزش در یک هفته جاری مشغول انجام کارهای مربوط به قالب سایت هستیم به همین دلیل اگر در کیفیت جام جم کاهشی را مشاهده می کنید به بزرگواری ندید بگیرید. البته بخشی از این کاهش کیفیت به ایام امتحانات باز می گردد که دوستان کمتر مطلب یادداشت می کنند.


 ·ترم تابستان موسسه معرفت و پژوهش

موسسه معرفت و پژوهش امسال نیز همچون سال‌های گذشته برای ترم تابستان به برگزاری کلاس‌هایی اقدام کرده است. ثبت‌نام برای کلاس‌های ترم تابستان این موسسه آغاز شده و برنامه کلاس‌ها به ترتیب زیر است...

 

 

· رویکرد فلسفی در سینما

در فلسفه‌ی معاصر غرب، رویکردهای فلسفی خاص به فیلم، هستی‌شناسی و زیبایی‌شناسی سینما دیده می‌شود و پیوند خوبی بین فیلم، فلسفه و ادبیات ایجاد شده است. نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه، ۱۱ تیر ۱۳۸۷، ساعت ۱۷ به بررسی رویکردهای فلسفی در سینما اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر محمد ضیمران برگزار می‌شود.

 

 

 

· دست‌نوشته‌ای از ملاصدرا پیدا شد

دست‌نوشته‌های ملاصدرا در ۱۳ صفحه به‌تازگی و به هنگام ساماندهی نسخ خطی موزه پارس در یک کتابچه کوچک پیدا شده است.

 

 

· شورش رفتارگرایی فلسفی علیه تصویر دکارتی از ذهن

رفتارگرایی فلسفی ابراز می‌کند که تصور دکارتی از ذهن، به روشی بنیادین دچار اشتباه است. اذهان ماهیات نیستند (یا جوهر دکارتی یا مغزها) و رخدادهای ذهنی پدیده‌های خصوصی درون چنین ماهیاتی نیستند. ما تنها بدان‌جهت مجذوب تصویر دکارتی شده‌ایم چون با آنچه ویتگنشتاین دستور زبان زبان ما می‌نامد به صورت بدی هدایت شده‌ایم.

 

 

 

· مقاومت، تسلیم است 

مقاله‌ی حاضر را اسلاوی ژیژک در نقد کتاب سیمون کریچلی با عنوان «درخواست نامتناهی» نوشته است. (1) کریچلی، در این کتاب به اخلاق پدیدارشناختی، نظریه‌ی سیاسی و تحلیل سیاسی می‌پردازد. وی از آنارشیسم متعهد سیاسی دفاع می‌کند و تنها راه مبارزه را سیاست «مقاومت» در برابر نظم جهانی می‌داند.(2) در مقابل، اسلاوی ژیژک، یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان جهان امروز که تری ایگلتون وی را درخشان‌ترین نظریه‌پرداز اخیر می‌داند، به طور مشخص نظرگاه کریچلی در مورد راه‌های مبارزه با نظم موجود را مورد انتقاد قرار می‌دهد. گفتنی است سیمون کریچلی (متولد 1960) فیلسوف انگلیسی است که اکنون در امریکا به تدریس فلسفه مشغول است.

 

script language="JavaScript" src="http://feed2js.org//feed2js.php?src=http%3A%2F%2Fwww.philnama.com%2Findex.php%3Foption%3Dcom_rss%26feed%3DRSS2.0%26no_html%3D1&chan=y&desc=1&targ=y&utf=y" type="text/javascript">